Public Image Ltd. – First Issue

Public Image Ltd. - First IssueChciałbym zobaczyć miny fanów Sex Pistols w momencie, gdy wydano ten album. Oto po rozpadzie swojego macierzystego zespołu John Lydon rezygnuje z przydomka „Rotten” i wraz z grupą znajomych zakłada zupełnie nowy, jakże odmienny od Pistolsów zespół. W pierwotnym składzie PiL oprócz Lydona znaleźli się także jego znajomy z nastoletnich lat – Jah Wooble (bas), Keith Levene znany z wczesnego składu The Clash (gitara) oraz świeżo przybyły do Wielkiej Brytanii kanadyjski student Jim Walker (perkusja). W takim też składzie nagrany został „First Issue”.

Lydon już w 1978 roku zauważył, że punk zaczyna zjadać swój własny ogon i potrzebuje jakiejś nowej muzycznej formuły, za pomocą której będzie mógł kontynuować swą twórczą ekspresję. Debiut Public Image Ltd., zespołu stawiającego sobie wówczas za cel tworzenie muzyki „anty-rockowej”, od początku atakuje nas nietypowymi dźwiękami, które już wkrótce staną się jedną z głównych inspiracji dla rodzącego się post-punka. „First Issue” okazał się albumem tak bezkompromisowym, że anulowano jego amerykańską premierę – i, mimo że czasy mocno się zmieniły, do tej pory wciąż nie został w USA wydany.

PiL na swoim debiucie serwuje nam intrygującą mieszankę dźwięków – od rozpoczynającego album dziewięciominutowego, kakofonicznego „Theme”, przez utwory bliskie jeszcze estetyce punkowej – „Public Image”, „Low life” i „Attack” (ten pierwszy był zresztą pisany jeszcze dla Sex Pistols), aż po minimalistyczny, dubowo-transowy „Fodderstompf”, w którym Lydon i Wooble wygłupiają się, szydzą z piosenek o miłości, a nawet… uruchamiają znajdującą się w studiu gaśnicę. Wszystko okraszono oczywiście typowymi dla Lydona, złośliwymi, jadowitymi i niezwykle celnymi tekstami.

„First Issue” jest albumem, który stał się inspiracją dla wielu nowopowstających kapel, a charakterystyczne brzmienie gitary Keitha Levene wkrótce zostało zaadaptowane przez takich muzyków, jak The Edge z U2 czy Geordie Walker z Killing Joke. Każdy szanujący się fan post-punka powinien go znać, choć tych, którzy się jeszcze z debiutem Public Image Ltd. nie zdążyli zaznajomić, ostrzegam – miłośnicy przyjemnych, kojących ucho dźwięków za wiele tu dla siebie nie znajdą.

Michał Karpowicz

Public Image Ltd. – „First Issue” – Virgin 1978