Burning Image – wywiad

Co można robić w Bakersfield – niewielkiej, jak na amerykańskie standardy, miejscowości – w ciągu 20 lat pomiędzy kilkoma podstarzałymi gwiazdami country, a Kornem? Jakimś dziwnym trafem kilku lokalnych dziwaków jednak się spotkało, założyło zespół i zaczęło grać tę specyficzną mieszankę punk rocka i gotyku, wkrótce nazwaną deathrockiem. Burning Image grało w latach 1983-1987 i wydało w tym czasie jedynie singla z dwoma utworami: „Final Conflict” i „Burning Image, Burning”. W 2003 roku zespół reaktywował się, wydał retrospektywny album ze starymi utworami, a obecnie przymierza się do wydania nowego albumu, mającego nosić tytuł „Fantasma”. O przeszłości, teraźniejszości i tym, co dopiero czeka Burning Image udało mi się zamienić za pośrednictwem Internetu kilka słów z gitarzystą i wokalistą grupy, Moe Adame.

Wywiad przeprowadził Mss.

Bat-Cave.pl: Witaj! Na początek opowiedz mi, co pchnęło Cię do reaktywowania Burning Image?

Moe Adame: To była kombinacja kilku zdarzeń. Miałem poboczny projekt zwany I Viscera, kiedy zauważyłem, że jest sporo zapytań o informacje na temat Burning Image. Okazało się, że istnieje potrzeba reaktywacji tego zespołu. Poza tym, pod koniec 2003 spotkałem w Hollywood Jello Biafrę. Powiedział mi, że chce wydać stare utwory Burning Image w swoim wydawnictwie, Alternative Tentacles. Album „1983-1987” wyszedł w maju 2004 roku.

Bat-Cave.pl: Kto teraz gra w zespole? Jak zmienił się skład od lat osiemdziesiątych?

Moe Adame: W składzie jest trzech oryginalnych członków zespołu – Paul Burch, Tony Bonanno i ja. Na basie gra Anthony Leyva. Od czasu do czasu zagra też z nami na koncercie Joe Sparks (czwarty członek pierwotnego składu – przyp. mss).

Bat-Cave.pl: Jakie zespoły były dla Was inspiracją, gdy zakładaliście Burning Image?

Moe Adame: Zespoły, które miały największy wpływ na nasze brzmienie i wygląd, to Christian Death, Killing Joke, The Cure i wiele zespołów z klubu Batcave.

Bat-Cave.pl: Zgaduję, że trudno jest wyżyć jedynie dzięki graniu gotyckich koncertów. Co robicie na co dzień?

Moe Adame: Mamy normalne prace. Nie za wiele w tym radości, ale starcza na opłacenie rachunków.

Bat-Cave.pl: Wasz album ze starymi nagraniami, „1983-1987”, został wydany w Alternative Tentacles – wytwórni Jello Biafry. Graliście także koncerty jako support dla Dead Kennedys. Czy to prawda, że byliście ulubionym deathrockowym zespołem Biafry?

Moe Adame: Jello ma do powiedzenia wiele dobrego na temat Burning Image. To znaczy dla mnie wiele z ust osoby, którą podziwiam i szanuję.

Bat-Cave.pl: Wiele starych gotyckich i deathrockowych zespołów zaczęło używać w swojej muzyce elektronicznych sampli i elementów w stylu Nine Inch Nails. Co o tym myślisz?

Moe Adame: Różne zespoły mają swoją wizję na temat tego, czym jest deathrock. Czasem się to sprawdza, a czasem nie. Ja mam swoje zdanie na temat tego, czym jest deathrock, więc jeśli ma się to nazywać „deathrock”, to powinno to tak brzmieć.

Bat-Cave.pl: Planujecie wkrótce wydać nową płytę. Kto zajmie się jej wydaniem i kiedy w końcu będziemy mogli ją usłyszeć?

Moe Adame: Nie znam jeszcze daty wydania, ale w tej chwili pracujemy nad tym. Część utworów możesz usłyszeć na naszym profilu MySpace.

Bat-Cave.pl: Jaka jest twoja opinia na temat nowych zespołów deathrockowych? Słuchasz którychś z nich?

Moe Adame: Jest trochę dobrych kapel. Lubię Miguel and The Living Dead i The Last Days of Jesus, to są bardzo dobre zespoły.

Bat-Cave.pl: Wiesz coś o polskiej scenie? Znasz stąd jakieś zespoły?

Moe Adame: Tak jak w pytaniu powyżej. Kolesie z Miguel and The Living Dead są bardzo dobrzy. Cieszę się, że w Polsce istnieje świetna scena. Nasi polscy fani są fantastyczni. Cześć Aradia!

Bat-Cave.pl: Wasz pierwszy singiel miał oprawę graficzną w stylu Rudimentary Peni i Amebix. Mieliście jakieś koneksje z ruchem anarcho-punkowym?

Moe Adame: Nie, nie było żadnych takich połączeń. Ta okładka została zrobiona specjalnie dla nas przez Arta Moralesa, który zrobił też okładkę do płyty „Mommy’s Little Monster” Social Distortion.

Bat-Cave.pl: Jednym z najważniejszych tematów w światowej polityce były ostatnio wybory w USA. Byliście nimi zainteresowani? Głosowaliście w nich?

Moe Adame: Wybory były dla nas bardzo ważne. Głosowałem i uważam, że jeśli masz prawo do głosu, to powinieneś je wykorzystać. Jeśli chodzi o mnie, to nie byłem zadowolony z poczynań ostatniej administracji i należało to zmienić. Robi się to poprzez głosowanie.

Bat-Cave.pl: To już ostatnie pytanie. Chciałbyś coś przekazać czytelnikom Bat-Cave.pl?

Moe Adame: Burning Image ma najlepszych fanów na świecie, bez fanów jesteśmy niczym. Dzięki Michał za wywiad z nami i trzymaj się, kolego.

www.myspace.com/burningimage