Love Of Diagrams – Nowhere Forever

Love Of Diagrams - Nowhere ForeverO Love of Diagrams pisałem przy okazji recenzji poprzedniego albumu „Mosaic” z 2007 roku. Z kronikarskiego obowiązku przypomnę tylko dane z biografii. Kapela jest z Australii. Rejestrują w USA. Grają w składzie: Monika Fikerle – bębny, Antonia Sellbach – wokal, bas i Luke Horton – wokal, gitary.

Zdecydowanie przekonuje mnie kierunek obrany przez zespół na najnowszej płycie. Bardzo dobra (r)ewolucja! Z surowości w głęboką eteryczność. Ogromny plus za oniryczno-narkotyczny klimat! Wizja proponowana przez Love of Diagrams wciąga od początku do końca. Widać, że wybrali najlepsze fragmenty z poprzednich płyt i pozwolili im dojrzeć. Sami chyba również odrobinę dorośli. „Nowhere Forever”, trzecia płyta Australijczyków, to mariaż post-punku, shoegaze, amerykańskiego rocka lat 90-tych i ambitniejszych reprezentantów nowej rockowej rewolucji. Żeby nie zanudzać wymienię kilka skojarzonych szyldów – Siouxsie and The Banshees, The Chameleons, The Cure, Jesus and The Mary Chain, Hole, Smashing Pumpkins, PJ Harvey, Yeah Yeah Yeahs, Kasabian. Trochę undergroundu, trochę popu. Słodkie, przytłumione wokale kontra duszne gitarowe jazgoty i pasaże podparte wpadającymi w ucho melodiami. Kilka fajnych efektów, pogłosów, przeszkadzajek. Jedenaście długich i zróżnicowanych kompozycji. Dopiero w szóstej przewodzi męski głos. To zresztą tradycja w LoD żeby jeden utwór odśpiewywał gitarzysta. Podobnie było na „Mosaic”. Płytę można sobie podzielić na dwie części – szybszą i wolniejszą, refleksyjną. Słucha się tego z przyjemnością. Pierwsze sześć, utworów (rewelacyjne „Static Information”, „Forever”, mroczniejsze „Stones Throw”) z pewnością sprawdzi się na parkietach alternatywnych potańcówek.

Love of Diagrams mają to, czego wielu brakuje. Stworzyli klarowną i spójną propozycję, która zadowoli zarówno radykalnych miłośników post-punku jak i adeptów indie z grzywkami, w trampkach i marynarkach z H&M, których spektrum muzycznych zainteresowań wyrasta ponad papkowate propozycje z radia i TV. Serdecznie polecam. Mnie urzekło.

chesnokov

www.myspace.com/loveofdiagrams

Love Of Diagrams – „Nowhere Forever” – Mushroom Music 2009