Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

  1.    Siouxsie & The Banshees
  2.    Joy Division
  3.    Alien Sex Fiend
  4.    45 Grave
  5.    The Cure
  6.    Bauhaus
  7.    Christian Death
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

She Wants Revenge

She Wants RevengeNormą i rzeczą oczywistą w serwisie o założeniach takich jak Bat-Cave.pl jest przedstawianie artystów klasycznych, kojarzonych z konkretnym kierunkiem w muzyce, i przede wszystkim, wyznaczających nowe horyzonty, słowem – odkrywczych i nowatorskich. Generalnie wykonawcy dzielą się na twórców i odtwórców, a z założenia grupą bardziej poważaną jest pierwsza z nich. Mamy jednak wiek XXI, od czasów świetności zimnej fali trochę czasu już upłynęło, można więc dopuścić pewne odwrócenie ról. Proszę państwa, w roku pańskim 2005 płytę wydaje zespół, którego głównym atutem jest odtwórczość.

Z inspiracjami panowie z She Wants Revenge się, mówiąc delikatnie, nie kryją. W większości słychać je od razu. To może irytować, może być odbierane jako przejaw nieudolności, ma jednak swoisty urok – niesie za sobą pewne wrażenie naiwnego planu i elementów zabawy, tak jakby obydwaj członkowie, zakładając zespół stwierdzili: „OK., zbierzmy najlepsze cechy naszych ulubionych grup z lat ’80 i zmieszajmy je, będzie fajnie”. Niektórym to nie odpowiada – natomiast moim zdaniem wystarczy nie nastawiać się na rewolucyjne, nowatorskie brzmienie, tylko poddać bezpretensjonalnym melodiom podanym w ponurym klimacie żywcem z przełomu lat 70 i 80, ze szczyptą współczesnej aranżacji.

Jak więc zaznaczyłam, debiutancka, self-titled płyta nie zaskakuje – fan zimnofalowego brzmienia poczuje się wręcz jak w domu, rozpoznając wokal stylizowany na Iana Curtisa (swoją drogą, co za moda, najpierw Interpol, potem Editors, teraz SWR…). Coldwave to coldwave, jest wyraźny bas i perkusja, jest zimny, ponury klimat, są smutne teksty… I ciągłe – choć nie nachalne – wrażenie, że skądś się to zna. Można by wręcz wskazać palcem – w „These things” jest Joy Division, w „Tear you apart” – Bauhaus, w „I don’t want to fall in love” – New Order (cóż, w pierwszej chwili pomyślałam, że to jakiś cover), i tak dalej, i tym podobnie. Artyści chcieli, jak sami mówią, „nagrać płytę, przy której dziewczyny mogłyby tańczyć i płakać jednocześnie”, i z tego założenia wywiązali się co najmniej satysfakcjonująco.

To może się spodobać lub nie – osobiście radzę podchodzić do She Wants Revenge z lekkim dystansem, jako do mieszanki tego, co się zna i lubi, a nie oczekuje się nowatorskich fajerwerków aranżacyjnych i brzmieniowych. Jest wokal – ponure mamrotanie, jest przygniatający bas, jest kilka perełek – polecam bez histerycznego zachwytu, za to z czystym sumieniem.

O Autorze

Podobne posty

Komentarze