London After Midnight

London After Midnight London After Midnight to jedna z tych kapel, które mimo małego dorobku wydawniczego mają rzeszę swoich wiernych wielbicieli i ugruntowaną pozycję na alternatywnej scenie. Jednocześnie wypracowali sobie brzmienie, którego nie sposób łatwo sklasyfikować.

London After Midnight powstał w 1990 r. w USA z inicjatywy wokalisty i autora tekstów – Seana Brennana i Tamlyna (klawiszowca). Niedługo dołączył do nich Michael Areklett (bas). Sean jeszcze przed oficjalnym założeniem kapeli miał napisane kilka utworów, które zresztą mimo że datują się aż na 1987 rok, znalazły się na debiutanckiej płycie. Sean znany jest ze swoich poglądów, jest zwolennikiem ochrony praw zwierząt, ochrony środowiska i prawa człowieka, wspiera postępową i liberalną politykę. Poglądy Seana w pewnym stopniu przekładają się na to co tworzy zespół. London After Midnight zaczął grać swoje kawałki w klubach Los Angeles, m.in. słynnym Helter Skelter. Zespół od razu przyciągnął sporą publiczność, ciekawą nowego brzmienia. Niewątpliwie przychylność zyskała im nie tylko muzyka, ale sama oprawa koncertów, genialne instalacje i dekoracje sceny, które projektował zresztą sam Sean. Pokazy dziwacznych klipów, filmów video, gigantyczne pająki wiszące nad sceną – to wszystko było oprawą godną nowatorskich dokonań LAM. Wymagająca alternatywna publika Los Angeles, na tyle pokochała chłopaków z London After Midnight, że ich pierwsza kaseta, na której znajdowały się tylko 4 utwory rozeszła się w błyskawicznym tempie. Demo cieszyło się takim powodzeniem, że każdy chciał mieć to nagranie, sprzedawcy w sklepach muzycznych posunęli się do tego, że wywieszali kartkę “Tak! Mamy demo London After Midnight!”. Zresztą sprzedaż pobiła na głowę nawet Duran Duran, a przecież LAM dopiero debiutował.

London After Midnight W 1992 po raz pierwszy ukazał się debiutancki album “Selected Scenes from the End of the World” (płyta wznowiona w 1995 roku przez Apocalyptic Vision). Ten album wywołał już swoistą histerię w gotyckim podziemiu USA. Zresztą całkowicie zasłużenie. “Selected Scenes…” to płyta genialna, czasami słodka, czasem mroczna ale przede wszystkim stworzona z pasją. Każde słowo śpiewane przez Seana trafia wprost w gotyckie serca. Wraz z tym krążkiem w Stanach zaczęli pojawiać się masowo naśladowcy LAM jednak nikomu nie udało się stworzyć tak wyjątkowej atmosfery. W 1995 roku ukazała się EPka “Kiss”, a w 1996 kolejny błyskotliwy album “Psycho Magnet”. Tym razem powstało dzieło doskonalsze od poprzedniego (o ile to w ogóle możliwe). Utracona miłość, samotność, sex, mieszają się tu z gniewem i żalem. Kto choć raz usłyszał bolesne wyznanie Brennana w utworze “Letter To God” nigdy nie zapomni jego gorzkich słów. “Psycho Magnet” został wydany przez niemiecką wytwórnię Apocalyptic Vision i dzięki temu LAM zaistniał też w Europie, gdzie zresztą jego sława zdążyła już dotrzeć wcześniej. LAM wystąpił na koncertach m.in. w Anglii, Francji, Niemczech. Zespół wystąpił z takimi zespołami jak Green Day, HIM (muzycy tego zespołu stwierdzili, że LAM jest ich ulubioną kapelą), Rammstein, Soft Cell i wiele innych. W 1998 roku zespół zagrał na festiwalu Zillo dla ponad 30-tysięcznej publiczności, grając przed żywą legendą – The Cure. W tym samym roku zespół podpisał kontrakt z Amerykańską wytwórnią alternatywną Metroplis Records i wydał trzeci album “Oddities”. Tym razem była to składanka unikalnych utworów, wykonań live, plus kilka niespodzianek dla wiernych fanów. Ten album ukazał się w kilku wersjach, również limitowanych (do 1000 i 10000 tyś egz.). W tym roku LAM zagrał na niemieckim festiwalu gotyckim Wave Gothic Treffen w Lipsku. Można tam było usłyszeć już kilka utworów z nowej płyty, która jak dotąd jeszcze się nie ukazała, a będzie nosić tytuł “Violent Acts Of Beauty”.

LAM zawsze był znany jako zespól nowatorski, który próbował czegoś nowego, ciągle szukał inspiracji dla swojej mrocznej twórczości. Nigdy nie chciał być po prostu kolejnym gotyckim zespołem na hermetycznej amerykańskiej scenie. Stworzyli swój niezależny, rozpoznawalny i mocny styl, którego nie sposób pomylić z jakąkolwiek inna grupą. Sam Sean powiedział kiedyś: “Nie interesuje nas przyczepianie etykietek naszej muzyce. Nie chcemy nikogo kopiować. Jesteśmy artystami, a proces tworzenia polega dawaniu życia czemuś nowemu, czemuś czego wcześniej nie było. Tak więc szufladkowanie tego, niweczy cały ten proces, niweczy unikalność sztuki.”

Choć o LAM mówi się jako o zespole gotyckim, to tak naprawdę nie jest to ani gothic, darkwave, czy industrial – delikatny, ale jednocześnie rozerotyzowany, łagodny ale też stanowczy, mroczny i piękny. To po prostu unikalny styl London After Midnight.

Skład zespołu:
Sean Brennan – wokal, gitara, teksty
Tamlyn – klawisze
Michael Areklett -bass

Dyskografia:
“Selected Scenes from the End Of the World” – 1992
“Kiss” EP – 1995
“Psycho Magnet” – 1996
“Oddities” – 1998

Publikacje video:
“Innocence Lost” – 1998

Wykorzystano materiały z oficjalnej strony London After Midnight www.londonaftermidnight.com