Black Ice – Eve (EP)

Formacja Black Ice została powołana do życia przez dwóch muzyków, Stevensona Sedgwicka oraz Sköta B udzielających się także w The Phantom Limbs. Założeniem duetu było stworzenie muzyki łączącej akustyczne instrumenty z samplami. Na początku swej działalności zespół tworzył muzykę często używaną przy różnego rodzaju artystycznych występach, niekoniecznie muzycznych. W roku 2001 do zespołu doszła wokalistka, Miss Kel. Efektem ich wspólnej pracy było czteroutworowe demo wydane na początku 2002 roku. Muzyka amerykanów zdecydowanie się rozwinęła, zaczęli sięgać po nietuzinkowe instrumenty i niezwykłe rozwiązania. Trudno jednoznacznie określić styl grania Black Ice, podobnie jak w przypadku The Phantom Limbs, zespół jedynie oscyluje wokół pewnych gatunków muzycznych, stanowi tak po prawdzie jednak styl sam w sobie.

Jeszcze w 2002 roku zespół się rozrasta o stałego członka, Pana Browna (Mister Brown) oraz poszerzającą skład koncertowy Melanie X. W takim zespole nagrywają i wydają w 2003 roku nakładem Atakra Records pierwsze swe oficjalne wydawnictwo, epke “Eve”. Płyta złożona jest z trzech kawałków zamieszczonych już wcześniej na demku oraz trzech całkowicie nowych. Styl grania, maniera gitarzysty przypomina mi momentami The Phantom Limbs. Z uwagi na fakt, iż połowa zespołu to członkowie tej właśnie formacji trudno tu mówić jednak o plagiacie. Black Ice jest znaczenie wolniejsze od narzucającego na swej debiutanckiej płycie szaleńcze tempo Phantom Limbs. Silne brzmienie gitarowe jest wzbogacane samplami, pianinem, klawiszami oraz takimi egzotycznymi instrumentami jak na przykład szklanka z winem. Zupełnie oddzielną kategorie do oceny stanowi wokalistka zespołu. Nigdy dotychczas nie spotkałem się z tak wyrazistym i tak ciekawym wokalem jak u Miss Kel. Momentami nasuwający mi na myśl głos Nika Fienda z Alien Sex Fiend, jest jednym z ciekawszych kobiecych wokali na scenie deathrockowo-gotyckiej.

Black Ice to według mnie wspaniały zespół, który mam nadzieje mnie jeszcze nie jeden raz zaskoczy. Z zapartym tchem czekam na wydanie pierwszej płyty długogrającej, zaplanowane na 2004.

Black Ice – “Eve (EP)” – Atakra Records 2003