Sociophobia – wywiad

Sociophobia to jednoosobowy deathrockowy projekt z położonego we wschodniej Ukrainie Doniecka, tworzony przez Aleksieja znanego z goth-rockowego zespołu The Nightchild. Niedawno ukazał się debiutancki mini-LP zatytułowany “Nonsense”, który możecie ściągnąć z oficjalnego profilu Myspace zespołu. W związku z faktem, że ukraińska mroczna scena nie jest u nas zbyt znana, postanowiłem zadać Aleksiejowi kilka pytań.

Wywiad przeprowadził Michał Karpowicz.

Bat-Cave.pl: Witaj, na początek powiedz mi: dlaczego zdecydowałeś się na stworzenie Sociophobii? Dlaczego nie chciałeś nagrać tych utworów pod szyldem The Nightchild?

Aleksiej: Cześć! Rzecz w tym, że nie lubię mieszać różnych styli w jednym zespole. Czasem interesujące bywa słuchanie takich eksperymentów, ale sam nie chcę tego robić. Tak więc jest rock gotycki w The Nightchild i deathrock w Sociophobii.

Bat-Cave.pl: Dlaczego Sociophobia jest projektem solowym? Czy trudno jest znaleźć odpowiednich muzyków w Doniecku?

Aleksiej: W moim mieście bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto by choćby słuchał gotyku, deathrocka czy post-punka. Wszyscy, którzy potrafią grać na gitarze, basie i tak dalej wolą grać w kapelach metalowych lub kiepskiej jakości punkowych bandach. Taka sama sytuacja panuje praktycznie we wszystkich ukraińskich miastach.

Bat-Cave.pl: Skąd pomysł na taką, a nie inną nazwę dla zespołu? Czy ma ona przekazywać coś konkretnego?

Aleksiej: Sociophobia oznacza strach przed społeczeństwem. Nie jestem społeczną osobą. Nie lubię społeczeństwa, w którym żyję, lecz nie potrafię go zmienić i boję się go. Nazwa zespołu to moje nastawienie względem społeczeństwa.

Bat-Cave.pl: Z tego co wiem, Sociophobia jest w tej chwili projektem czysto studyjnym. Czy są jakieś szanse na to, że kiedyś zaprezentujesz swoje utwory na żywo?

Aleksiej: Jestem tym, który robi wszystko w tym projekcie. Zacząłem grać na gitarze w roku 1991, potem nauczyłem się też grać na innych instrumentach, więc nie jest dla mnie problemem nagranie albumu samemu. Chciałbym zagrać te utwory na żywo, ale w tej chwili nie ma żadnych ludzi, którzy chcieliby wesprzeć ten pomysł.

Bat-Cave.pl: Grasz deathrocka, ale dosyć nowocześnie brzmiącego. Jakie zespoły były dla Ciebie inspiracją podczas nagrywania ?Nonsense??

Aleksiej: Nie chciałem tworzyć kolejnego zespołu grającego w stylu starego Christian Death. Pomimo faktu, że lubię starego deathrocka, główne inspiracje odnalazłem w takich zespołach, jak Radio Scarlet, Tragic Black, Deathcamp Project, Scarlet’s Remains, Los Paralitikos, Acid Bats. Nie zapomniałem jednak także o Christian Death czy 45 Grave.

Bat-Cave.pl: Opisz swoją muzykę we własnych słowach.

Aleksiej: Histeryczny punk rock z klawiszami.

Bat-Cave.pl: O czym są Twoje utwory? Czy teksty są istotnym elementem Twojej twórczości, czy tylko dodatkiem do muzyki?

Aleksiej: Wśród mówiących po rosyjsku krąży dowcip dotyczący północnego narodu zwanego Czukczami. Chodzi mniej więcej o to, że ?Czukcza śpiewa o tym, co widzi? i tak samo robię ja. Piszę teksty o tym, co widzę wokół siebie ? o społeczeństwie, o problemach pojawiających się każdego dnia, piszę o swoich negatywnych myślach na temat wszystkiego co widzę czy słyszę. Wiele problemów, o których piszę, dotyczy wszystkich krajów, każdej osoby. Na przykład ?Lies?. Każdy spotyka się z kłamstwami w telewizji, na ulicach, w gazetach, każdy kłamie kiedy musi i nie zależy to od narodowości. Jeszcze jeden przykład to ?Let him fight by himself?. Dotyczy on politycznych liderów, prezydentów, królów. Pomyślałem sobie ? dlaczego miałbym walczyć za władcę jednego państwa przeciwko władcy drugiego? Co on dla mnie osobiście zrobił? Nic.Tak więc jeśli prezydenci dwóch krajów kłócą się o coś, niech sami tłuką się na pięści, bez wysyłania ludzi, którzy będą się zabijać. Jak więc widzisz, teksty są dla mnie ważną częścią utworów.

Bat-Cave.pl: Dlaczego zdecydowałeś się na śpiewanie po angielsku, a nie rosyjsku czy ukraińsku?

Aleksiej: Jak wspomniałem powyżej, moje utwory traktują o codziennych problemach w każdym kraju, więc zdecydowałem się wybrać angielski jako język międzynarodowy, by przekazać swoje słowa wszystkim, którzy posłuchają Sociophobii. Tylko jeden utwór jest po rosyjsku, ponieważ dziewczyna, która napisała do niego tekst i go zaśpiewała nie zna angielskiego.

Bat-Cave.pl: Jak długo zajęło Ci stworzenie swojego albumu od początku do końca?

Aleksiej: Nagrywanie trwało około pięciu miesięcy, ale byłem zbyt zajęty innymi rzeczami, więc wszystko ukazało się dopiero w tym roku.

Bat-Cave.pl: Twoje mini-LP pojawiło się tylko w Internecie. Czy są jakieś szanse na oficjalny album na CD?

Aleksiej: Chciałbym wydać CD, ale bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto to zrobi. Samodzielne wydanie jest dla mnie nieco zbyt drogie. Ale razem z albumem można ściągnąć szatę graficzną do niego, więc jeśli ktoś chce sobie sprawić CD, może to sobie po prostu wydrukować.

Bat-Cave.pl: Jak widzisz przyszłość Sociophobii? Czego możemy się spodziewać?

Aleksiej: W najbliższej przyszłości widzę pełnowymiarowy album ?What’s news?? 🙂 Mam także nadzieję, że moja przyjaciółka z Kijowa nauczy się grać na gitarze. To dobra dziewczyna, która również lubi deathrocka, więc być może uda się nam pokazać Sociophobię na żywo.

Bat-Cave.pl: Jak wygląda ukraińska scena deathrockowa? Istnieją jakieś inne zespoły, które mógłbyś polecić? Odbywają się jakieś regularne imprezy bądź koncerty?

Aleksiej: Przykro mi to mówić, ale na Ukrainie nie ma sceny deathrockowej. Znam paru słuchaczy i ludzi, którzy chcieliby grać deathrocka, ale kończą wszystko na samym początku swojej działalności. Z zespołów mogę polecić jedynie Batcave 13 (goth rock/batcave) z Kijowa ? mają świetne kawałki, lecz niestety nie są zbyt aktywni. Wszystkie imprezy i koncerty odbywają się w Kijowie, ale goth/deathrock jest tam rzadkością z powodu braku zespołów.

Bat-Cave.pl: Jesteś zaznajomiony z polską sceną dark independent? Lubisz jakieś polskie zespoły?

Aleksiej: Słucham wielu polskich zespołów electroclash, uwielbiam też Miguel and The Living Dead i Deathcamp Project. Może polecisz mi zespoły, których jeszcze nie znam? Byłoby świetnie!

Bat-Cave.pl: Czas na ostatnie pytanie. Czy chcesz coś przekazać czytelnikom Bat-Cave.pl?

Aleksiej: Pozdrowienia dla każdego, kto to czyta! Mam nadzieję, że spodobają Wam się moje nagrania. Bądźcie kim jesteście, nie bądźcie niewolnikami mody i zawsze myślcie samodzielnie, nie pozwólcie nikomu wpływać na Wasze życie i myśli. Dziękuję za uwagę!

www.myspace.com/sociophobiaua
www.myspace.com/thenightchildband