Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

  1.    Siouxsie & The Banshees
  2.    Christian Death
  3.    Joy Division
  4.    Bauhaus
  5.    45 Grave
  6.    The Cure
  7.    Alien Sex Fiend
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Bad Influence – Immobility

Bad Influence - ImmobilityДурное Влияние (Bad Influence) byli jednym z najwcześniejszych, pionierskich zespołów post-punkowych w byłym Związku Radzieckim. Powstali w 1987 w Leningradzie (dziś Petersburg) z inicjatywy absolwentów tamtejszego uniwersytetu, zafascynowanych twórczością zespołów takich jak Joy Division, Bauhaus, Siouxsie And The Banshees czy The Birthday Party. Zespół stał się szerzej znany po występie na festiwalu w ich rodzinnym mieście w 1988 roku, a pierwszym ich „studyjnym” albumem był wydany własnym sumptem w 1989 roku „Неподвижность” (Immobility).

Jazdę rozpoczyna dynamiczny, kojarzący się trochę z szybszymi kawałkami naszej rodzimej Aurory, „24 часа” będący hołdem dla Iana Curtisa. Po nim następują ciężki „Если я лгу”, ponury „Дай мне уйти” i tytułowy „Неподвижность” w którym wokalista momentami naśladuje manierę wczesnego Petera Murphy’ego. Kolejne utwory, „Жизнь как болезн” i „Мёртвые смотрят вверх” utrzymane są w nieco lżejszych, Banshees’owo – Cure’owych klimatach, zaś „Сейчас” gdyby nie okazjonalne wrzaski wokalisty, mógłby spokojnie znaleźć się na którejś z wczesnych płyt Roberta Smitha i spółki. W przedostatnim, powolnym, „Спать” na pierwszy plan wybija się perkusja, wybijająca miarowy, powolny rytm, okazjonalnie urozmaicana minimalistycznymi zagrywkami gitary i monotonnym głosem wokalisty. Ostatni utwór na płycie, „Меня” to ponowna wycieczka w stronę The Cure; akcentem nieco humorystycznym (choć zapewne niezamierzonym) są w nim falsetowe zaśpiewy wokalisty.

Materiał powstawał prawie dwa lata, i niestety słychać to wyraźnie – utwory sprawiają wrażenie nagranych w sporych odstępach czasu, co skutkuje tym, że całość brzmi jak zbiór demówek, do tego dość kiepskiej jakości – może dodaje im to specyficznego „undergroundowego feelingu”, ale sporo osób będzie to najzwyczajniej drażnić. Osobne zdanie należy się kwestii językowej – może ona niektórych zniechęcić, ale ja osobiście zdecydowanie wolę takie podejście, niż próby śpiewania po angielsku, co wokalistom w tej części świata bardzo często wychodzi po prostu beznadziejnie. Album, ogólnie rzecz biorąc, jawi się jako mieszanka wspomnianych na wstępie inspiracji muzyków, występujących w różnych proporcjach i kombinacjach; moim zdaniem jednak, wzorowanie się na najlepszych nie jest grzechem śmiertelnym, o ile robi się to w sposób w miarę ciekawy i zajmujący słuchacza; do takich albumów zaliczam właśnie „Неподвижность” – nie zaszkodzi posłuchać, jak z post-punkiem radzili sobie nasi wschodni sąsiedzi.

Bad Influence – „Immobility” – Wydanie Własne 1989

O Autorze

kamil

part-time punk

Podobne posty

Komentarze