Cytadela

Cytadela

W Polsce lat ’80 wielu artystów uległo fascynacji brytyjskim “mrocznym punk rockiem”. Powstały wówczas zespoły tzw. “zimnej fali”, które miały istotny wpływ na kształtowanie się współczesnej muzyki. Zaliczyć do nich można Siekierę, Variete, 1984, Milion Bułgarów, jako najpopularniejszych przedstawicieli. Oprócz nich istniał też cały szereg mniej znanych wykonawców, zaś ich rola nie była wcale mniejsza. Takim zespołem jest warszawska Cytadela, założona w 1987 roku, wśród socrealistycznych osiedli na Żoliborzu. Swoją nazwę wzięła od budowli z epoki carskich zaborów, owianej ponurą sławą. Muzycznie grupa bardzo wiele zawdzięczała Bauhaus i stawiała przede wszystkim na eksperymentowanie. Stąd też niewiele “przebojów dla mas” powstało w początkowym okresie. Kasety demo rozchodziły się jednak dosyć dobrze wśród zainteresowanych.

Stara Cytadela od lewej: Sidney Polak, Tomek Wasyłyszyn (na górze),Mikis Cupas, Maciej Wyrobek. Zdjęcie pochodzi z 1989 roku.W pierwszym składzie grał Tomasz Wasyłyszyn i Alex Kłoś, swoją obecność zaznaczyły również osobowości takie jak np. Sidney Polak czy Mikis Cupas (T-Love/Wilki). W roku 1990 zespół wygrał festiwal w Jarocinie, a w 1994 Sony Music wydało płytę “Cytadela”, wpisującą się brzmieniowo bardziej w hard rock, niż falowe granie. W ciągu kolejnych dwóch lat nastąpił szereg zmian personalnych, zerwano też współpracę z Sony – Cytadela rozpadła się w roku 1996.

W roku 2002 ukazała się składanka “Cytadela – Archiwum” (wyd. Furia Musica), zawierająca nagrania z różnych demówek, a zespół reaktywował się jako trio. Z pierwotnego składu pozostał tylko Vasyl. 2004 rok Cytadela przywitała albumem “Gdy Idę Przez Most”, gdzie znowu przeważały eksperymenty. Bezpośrednio nawiązano wtedy do trendów, jakie w światowej muzyce wyznaczył Bauhaus, Cure lub Killing Joke.

Kolejne zmiany personalne nastąpiły w roku 2006, wraz z nagraniem albumu “Królowa Śniegu” (wyd. Sonic Rec.). Oprócz eksperymentów z gitarami i minimalistyczną elektroniką, pojawiły się wreszcie “hity” z prawdziwego zdarzenia – np. “Kometa”, “Uran” oraz tytułowy utwór.

Paradoksalnie, Cytadela weszła w XXI wiek, nagrywając album czerpiący z gatunku, który powstał ponad 25 lat wcześniej. O ile poprzednie wydawnictwa zespołu nie należą do łatwych w odbiorze, o tyle “Królowa” stanowi bardzo równą płytę dla szerszego grona słuchaczy. Fakt ów potwierdzają również koncerty, z reguły dobrze odbierane.

Obecnie zespół występuje i nagrywa w składzie:
Tomasz Wasyłyszyn – śpiew, gitara
Adam Wajs – gitara basowa
Michał Charko – perkusja, instrumenty elektroniczne.

http://www.cytadela.com

Adam Pawłowski