Dogs In Trees – Pióra Mew

Dogs In Trees - Pióra MewDogs In Trees jest projektem Pawła Goździewicza z Trójmiasta a „Pióra Mew” to jego debiutancki longplay, w całości skomponowany, napisany, nagrany i wyprodukowany włącznie z artworkiem samodzielnie przez artystę.

Paweł jest obecny na scenie od kilku lat i odpowiednio w 2013 i 2014 roku wypuszczał pod „psim” szyldem kolejne ep-ki, które zresztą po części są składowymi opisywanego albumu. Po przesłuchaniu zebranego materiału mam mieszane uczucia. Technicznie wszystko brzmi w porządku ale niespieszna dynamika utworów, której Dogs In Trees trzyma się bardzo konsekwentnie powoduje, że projekt osadzony jest w hermetycznych ramach i to nie wróży zbyt dobrze.

Muzyka jest ciekawa, ambitna, nieco trudna w odbiorze ale intelektualnie na wysokim poziomie; stylistyka z elementami industrialu, darkwave, ambientu, synth-popu intryguje ale tempo zniechęca do dłuższej przygody. Brakuje mi więcej utworów w stylu „Holes”, które brzmi hipnotycznie i posiada lepszą, bardziej post-punkową motorykę. Z drugiej strony mamy do czynienia z dużym niezdecydowaniem –  nazwa zespołu jest po angielsku, tytuł płyty po polsku, podobnie z częścią tekstów ale debiutantowi można to wybaczyć tym bardziej, że to kompilacja nagrań z różnych lat.

W tle pogrywają echa Project Pitchfork (wokale np. w „Seabed”, „Teraz I Jutro”, „Holes”), Made in Poland („Like+As+If”) i 1984 („Enough”, „Usf”), Kate Bush (bębny w „Teraz I Jutro”) i nieodżałowanego God’s Own Medicine („Unless”).

W związku z tym, że inne polskie projekty Dark Independent stawiają wyżej poprzeczkę to chciałbym następnym razem posłuchać Dogs In Trees w lepszej formie. Niedawno pisałem o udanej próbie solowej działalności Voida w Undertheskin a w tym wypadku ciekaw jestem kolaboracji z innymi muzykami, którzy mogliby wnieść do twórczości Pawła nieco więcej życia. I właśnie tego mu życzę a pierwszą jutrzenką niech będzie współpraca z Arkiem Książczą . Pierwsze psy za płoty już za nimi. Na koniec chciałbym wspomnieć, że brawa należą się Alchera Visions za bardzo ładne wydanie płyty. W mojej ocenie 6/10.

chesnokov

Dogs In Trees – „Pióra Mew” – Alchera Visions 2015