Zona A – Na Predaj

Zona A - Na PredajZona A to najprawdopodobniej najstarsza (a z pewnością najdłużej działająca) słowacka grupa punk rockowa, powstała w Bratysławie w 1984 roku. Początki zespołu datuje się jednak na kilka lat wstecz, jako że jego założyciele – wokalista Peter „Koňyk” Schredl i gitarzysta Jaro „Ledo” Lederleitner już od roku 1980 grali razem w grupie Paradox. „Na predaj” to już siódmy i jak dotąd ostatni studyjny album Zony; moim zdaniem jest to też najlepsza płyta Słowaków.

Muzyka Zony A inspirowana jest klasycznym, melodyjnym punkiem w stylu takich zespołów, jak The Vibrators, The Boys, Buzzcocks, Ramones czy The Adicts. Sam Koňyk jest wielkim fanem takiej muzyki i prowadzi dystrybucję, w której zakupić można nagrania w/w wykonawców i podobnych im grup. Przez lata oblicze grupy z Bratysławy nie uległo zbytnim zmianom, choć słychać tu kilka elementów, które na poprzednich albumach się nie pojawiały. Odnoszę wrażenie, że kompozycje na “Na predaj” są nieco łagodniejsze, niż wcześniejsze nagrania (choć i tak nie było to nigdy zbyt agresywne granie). W części utworów pojawiają się także instrumenty klawiszowe, które dodatkowo łagodzą brzmienie całości, ale i wzbogacają je i sprawiają, że te i tak już chwytliwe kawałki są jeszcze łatwiejsze do zapamiętania. Całości dopełniają proste (ale nie prostackie!) teksty, w całości zaśpiewane po słowacku. Większość z nich polski słuchacz zrozumie bez większych problemów. “Skurvený systém, vyjebaná vláda, chleba je drahý, skurvená armáda” – czy trzeba tu coś tłumaczyć? Słowacy, jak widać, mają podobne problemy do naszych.

“Na predaj” jest dobrym, bezpretensjonalnym i nagranym na luzie albumie. Każdemy, kto czuję miętę do starego punk rocka, z pewnością po jego przesłuchaniu poprawi się humor. Warto się z nim zapoznać, zwłaszcza że muzyka naszych południowych sąsiadów nie jest w Polsce jakoś szczególnie znana ani popularna.

Michał Karpowicz

Zona A – „Na Predaj” – Inflagranti Records 2004