Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

 1.    Siouxsie & The Banshees
 2.    Alien Sex Fiend
 3.    Joy Division
 4.    Bauhaus
 5.    Christian Death
 6.    The Cure
 7.    45 Grave
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

V.A. – Dark New York (Gotham City’s Post Punk, Goth & Deathrock Bands 1983-1988) Vol. 1

V.A. - Dark New York (Gotham City’s Post Punk, Goth & Deathrock Bands 1983-1988) Vol. 1Właściwie nie jest to już świeża pozycja, bo z końcówki 2012 roku, ale do napisania recenzji skłania mnie sam fakt wydarzenia jakim jest archiwum tej płyty. Decyzja, żeby wydać taki zbiór na pewno nie powstała od razu i wierzę że kosztowała wiele nakładu pracy żeby zrealizować coś, co obecnie jest wyłącznie archiwalnym zapisem wydarzeń na gotyckiej scenie Nowego Jorku. Do całego projektu dołożył się w dużej mierze Greg Fasolino, muzyk deathrockowego The Naked And The Dead, i to on zapewne udostępnił zapisy oraz czuwał nad doborem repertuaru muzycznego. Na płytę trafiły zespoły: Scarecrow, The Ochrana, Of A Mesh, Children’s Zoo, Concrete Witchdoctors oraz wspomniany The Naked And The Dead.  Tytułem zawartego wstępu do płyty, mamy krótki zapis historii tego co działo we wspomnianych latach. Autor nie wyolbrzymia sceny Nowego Jorku, a wręcz kłania się w kierunku sceny brytyjskiej jako inspirującej nadmieniając fakt istniejącego już zagłębia deathrocka po drugiej stronie kontynentu , jednak odcina Nowy Jork od ścisłych skojarzeń wyłącznie z deathrockiem. Jest tutaj przegląd stylistyczny oraz wielobarwna muzyka, która raczej związana jest z gotyckimi pasjami niż punkowym drive’m. Obecnie trudno sobie wyobrazić fakt, że w wielomilionowym mieście, stolicy popkultury,  nie rozwinęła się taka scena, przynajmniej do rangi żeby wydać kilka podobnych składanek. Widocznie nurt nigdy tak mocno nie zapuścił korzeni, jak w przypadku Wielkiej Brytanii. Jest skromnie ale bardzo rzeczowo. Oczywiście nie pominięto skanów zdjęć, plakatów koncertowych, informacji o muzykach i pełnej dyskografii – oraz co obecnie unikalne – gigografii, czyli pełnej historii wszystkich koncertów, których w przypadku większości zespołów ze składanki była garstka. Warto zaznaczyć, że wśród miejsc koncertowych głównie pojawia się legendarny i nieistniejący już klub CBGB, symbol współistnienia i tolerancji muzycznej w latach 80′ na scenie hardcore / punk i new wave. Wszystko jest pięknie wydane, ładnie opisane i sfotografowane a w informacjach o zespołach będę  posiłkować się treściami zawartymi przez autora

Scarecrow istniał krótko w 1984 roku, dał zaledwie 4 koncerty i wypuścił jedno demo. Stylistycznie bardzo bliski Siouxsie & The Banshees, lecz jak na mój gust jest mroczniej i chłodniej. Rozchwiany bas dostarcza niesamowitej aury, wokalistka mocno akcentuje każde słowo swej opowieści i to wyróżnia muzykę, ratując od naśladownictwa. Jest dużo chłodu i makabry.

Of A Mesh to zespół szerzej znany w deathrockowych kręgach. Istnieli na przełomie 1983 – 1988. Ich 2 Epki to już aukcjonerskie rarytasy, poza nimi wyszły jeszcze 4 demówki, prawdopodobnie już bez szans na ich zdobycie. Muzyka to głęboki i przepastny gothic rock, ze skrzypcami oraz fajnym pogłosem na wokalu. Prezentują 3 kompozycje.

The Naked And The Dead to już oczywisty kult i chyba najbardziej znany akt z Nowego Jorku. Deathrockowi ortodoksi inspirowali nie tylko wyglądem, ale też surową łupaną muzyką. Prezentują 3 utwory, choć brakuje mi trochę ich sztandarowego hitu „Cassandra”, to jest za to inny – „Taboo”.

Children’s Zoo prezentuje zdecydowany i mocno akcentowany rytmicznie gothic rock. Bez szerszych porównań, jest to muzyka która zasługuje na uwagę. Bardzo podoba mi się tępe bicie automatu połączone z mocnym głosem wokalisty. W dorobku mieli 2 dema i pięć koncertów.

The Ochrana to świetny post punkowy zespół, który się tutaj prezentuje tylko jednym utworem. Ogromna to szkoda, bo przeszukując internet w znalazłem jeszcze inne nie mniej dobre i mam nadzieję że wyjdą kiedyś na jakimś krążku. Poniekąd personalnie związani z Children’s Zoo i The Naked And The Dead nagrali 2 dema i zagrali 5 koncertów.

Concrete Witchdoctors jako ostatni podnosi ciśnienie post punkowymi łamańcami, przywodząc na myśl The Birthday Party. Debiutowali jako suport act dla The Naked And The Dead i po 2 demosach i pięciu koncertach zakończyli działalność. Szkoda również, bo to po prostu kolejny dobry zespół który poszedł w niepamięć.

Trzeba mieć trochę dystansu, bo płyta w stanowi zapis zespołów które współpracowały, lub gdzie udzielali się członkowie The Naked And The Dead. Przecież to nie ich wina że mocno udzielali się na scenie swojego miasta i wiele zespołów dzięki temu mogło zaistnieć lub podtrzymać działalność i nie ma tu żadnej mowy o jakim egoistycznym zapatrzeniu i dokumencie o wpływie zespołu na scenę NY.  Ja osobiście jestem pod wrażeniem tej płyty i bez krzty przesady uważam ją za najlepsze wydawnictwo w swoim gatunku w ciągu ostatnich lat. Pokusić się na reanimację starych taśm, które obrastają kurzem gdzieś na domowym zapleczu i ujawnienie rąbka historii, zawsze będę darzył większym zaszczytem niż tysiące nowych produkcji. Mamy tutaj do czynienia z tym, co w ostatnich latach stało się prawdziwą wartością muzyki, a nie jej sztuczną reprodukcją. Nieważne, że te nagrania trzeszczą i nie brzmią sterylnie, nieważne także że wiele tej muzyki obecnie może pozostawiać wiele do życzenia, tu jest prawdziwa pasja i chęć grania a nie reaktywacja trupa. Z niecierpliwością czekam na kolejną część składanki, na razie bez odzewu ze strony Black Scorpio Records, lecz mam nadzieję że nastąpi to niebawem. Płyta wydana wyłącznie w formie winylowej z limitowanym nakładem do 300 sztuk, lecz wszystkie zespoły są bezproblemowo do odsłuchu na YouTube.

Tracklista:

 1. Scarecrow – Blood in my dreams
 2. Scarecrow – Mother’s Crawling
 3. Scarecrow – Concrete is my Pillow
 4. Of A Mesh – C.I.T.
 5. Of A Mesh – Burning Inside
 6. Of A Mesh – Candy (Is an Axe Now)
 7. The  Naked And The Dead – Taboo
 8. The  Naked And The Dead – The Gate
 9. The  Naked And The Dead – Godfather Grimorie
 10. The Children’s Zoo – Back of the Boat
 11. The Ochrana – Turnabout
 12. Concrete Witchdoctors – Public Flesh

V.A. – „Dark  New York (Gotham City’s Post Punk, Goth & Deathrock Bands 1983-1988) Vol. 1” – Black Scorpio Records 2012

O Autorze

Podobne posty

Komentarze