Trash Groove Girls – Vol 1. Arbeit, Sport Und Spiel

Trash Groove Girls - Vol 1. Arbeit, Sport Und SpielTrash Groove Girls to niemieckie trio działające w połowie lat osiemdziesiątych, które tworzyli: Katinka Päkel (wokal), Simone Stepputat (gitara) i Barbara Matzner (keyboard). Projekt wydał jeden album długogrający, jedną EP-kę i dwa single. Nazwa grupy jest dojść tajemnicza, choć można w pewien sposób odnieść ją do muzyki, jaką grała trójka Niemców – energicznej, pulsującej i zadziornej.

“Vol 1. Arbeit, Sport und Spiel” przepełniona jest soczystą elektroniką i pulsującym beatem. Jest transująca i lekko hipnotyczna, co nie znaczy, że nudna i monotonna. Rytm jest szybki, momentami dość agresywny. Całość jest płynna i bardzo przestrzenna. W prawie każdym nagraniu słychać “zadziora”, o którym wspomniałam wyżej – utwór “Trash Beat” prowadzony jest przez niepokojące klawisze, tworzące pełną napięcia atmosferę, z kolei w nagraniu “Gimmie Gimmie” pojawia się ciekawy gitarowy motyw, dzięki któremu kawałek wypada bardzo rock’n’rollowo. Nie da się jednak ukryć, że cała płyta oparta jest przede wszystkim na dźwiękach wydobywanych z syntezatorów. Warto wspomnieć też o partiach wokalnych – momentami można odnieść wrażenie, jakby utwory śpiewane były od niechcenia, chociaż, wbrew pozorom, jest to atutem krążka. Dzięki temu każda z sześciu pozycji brzmi naturalnie, nie brak im dynamizmu i – co najważniejsze – słucha się ich lekko i przyjemnie. Mogę jedynie mniemać, że właśnie takie było zamierzenie Trash Groove Girls – aby muzyka i śpiew tworzyły nierozłączną całość i, aby żaden z tych czynników nie wystawał ponad inne. Trochę smaczku dodają też teksty – np. warstwa liryczna tytułowego “Arbeit Sport und Spiel” jest bezkompromisowa, kontrowersyjna i z pewnością przykuje uwagę słuchacza.

Trash Groove Girls to projekt, który za pomocą bardzo prostego instrumentarium tworzy naprawdę ciekawą i wpadającą w ucho muzykę. Słychać, że projekt bawił się podczas nagrywania krążka i sprawiało mu to ogromną przyjemność. Nie jest to oczywiście twórczość odkrywcza i nowatorska – niektórym zapewne skojarzy się z Kraftwerkiem – ale warto się z nią zapoznać i dać się porwać ciekawym beat’om.

Trash Groove Girls – „Vol 1. Arbeit, Sport Und Spiel” – What’s So Funny About 1986