Gang Of Four – Entertainment!

Gang Of Four - Entertainment!Gang of Four powstało w Leeds (Anglia) w 1977 roku. Dwa lata później ukazało się debiutanckie wydawnictwo muzyków, dziś uważane za fanów post punka za świętość. Zawarte zostały na nim wszystkie motywy, dzięki którym projekt zyskał popularność oraz jeden z najlepszych utworów, jakie udało mu się stworzyć – “Ether”.

Jak już wspomniałam, “Entertainment!” zawiera wszystko to, co jest charakterystyczne w muzyce Gang of Four. Jest więc wyraźna, zgiełkliwa, gitara z bardzo często “urywanym” brzmieniem i spora dawka hałasu. Dla niewprawionych uszu brzmienie gitary może być trudne do strawienia i trochę “nieznośne”. Wokal jest wyraźny, ale nie ma nic wspólnego z krzykiem. Typowa dla Gang of Four jest także bardzo wyraźna linia melodyczna – wszystkie nagrania są bardzo rytmiczne.

Najważniejszym nagraniem na płycie jest, wymienione wcześniej, “Ether”, w którym gitarowe riffy są wręcz “bujające”. Bardzo ciekawie wypada też perkusja. Osobiście uważam, że fragment “White noise in a white room” jest mistrzostwem, głównie dzięki świetnie wytłumionej warstwie wokalnej. Pozostałe nagrania utrzymują równie wysoki poziom, a refreny brzmią w uszach jeszcze długo po wyłączeniu albumu. Niesamowity jest np. kawałek “Anthrax”, pełen napięcia i tajemniczego klimatu. Momentami można odnieść wrażenie, jakby gitary miały nagle eksplodować, a sam koniec składa się jedynie z perkusji.

“Entertainment!” to płyta, z którą nie jest łatwo się rozstać. Ostrzegam tylko przed jednym – “Ether” może zachwycić na tyle, że minie dużo czasu, zanim słuchacz zacznie przesłuchiwać dalszą zawartość wydawnictwa. Należy również dodać, że Gang of Four jest dziś inspiracją dla wielu grup nie mających zbyt wiele wspólnego z muzyką punkową, co świadczy o wysokim poziomie kapeli.

Gang Of Four – “Entertainment!” – EMI Records 1979