Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

  1.    Siouxsie & The Banshees
  2.    Bauhaus
  3.    Alien Sex Fiend
  4.    Christian Death
  5.    45 Grave
  6.    Joy Division
  7.    The Cure
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Dr Arthur Krause – When Love Is Dead

Dr Arthur Krause - When Love Is DeadDr Arthur Krause to szwedzki zespół o nie tak krótkim stażu. Kapela istnieje siedem lat, a rok temu ukazało się jej drugie wydawnictwo – “When Love Is Dead”. Zespół jako swoje inspiracje wymienia takich artystów jak: The Sisters of Mercy, The Mission, Bauhaus, Joy Division i (zapewne żartobliwie, chociaż kto wie) Kylie Minogue. Wpływy dwóch pierwszych projektów słychać aż nad to – szkoda, że ta Kylie tak z przekory, bo może ona wniosłaby coś zaskakującego do twórczości doktora Arthura.

Pierwsze odczucie jest następujące: nudne, wtórne, za bardzo przypominające dokonania Wayne’a Hussey’a, Carla McCoy’a i Andrew Eldritch’a. Typowe gotyckie granie, pełnymi garściami czerpiące z klasyków lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jest głęboki wokal, jest surowa gitara i chwytliwa melodia, a tytułowe nagranie bardzo kojarzy się z Fields of the Nephilim. Warto jednak rozłożyć album na czynniki pierwsze, bo jest na nim kilka ciekawych motywów.

Pierwszym z nich jest doskonała akustyka, chociażby we wspomnianym już kawałku. Każdy szczegół jest idealnie dopracowany, nic nie szumi, nie zgrzyta, nic nie trzeszczy. Gitary brzmią bardzo wyraźnie, co z pewnością przykuje uwagę słuchacza. Ciekawie wypada też wstęp do “Hide” zagrany na elektrykach. Jest brudny i surowy. Równie dobrej jakości są klawisze, nadające każdej pozycji dużo przestrzeni. Trochę inne od pozostałych kawałków jest “Forced” – słychać w nim smyczki i pianino. Szkoda, że wokal tak bardzo psuje efekt końcowy – dużo jest takich głosów w muzyce gotyckiej.

Za każdym razem, gdy przesłuchuję płytę “When Love Is Dead” zastanawiam się, dlaczego muzycy o ogromnych możliwościach nagrali tak sztampowy krążek. Operując takimi umiejętnościami spokojnie mogli zaskoczyć całym albumem, a nie tylko jednym nagraniem. Nie mnie osądzać, dlaczego Szwedzi zdecydowali się na takie rozwiązanie, ale nie jest ono zbyt korzystne. Wydawnictwo polecam tylko ciekawskim miłośnikom gotyckiego grania, a innym proponuję sięgnąć chociażby po “Elizium” McCoy’a.

Dr Arthur Krause – „When Love Is Dead” – M&A Music Art 2007

O Autorze

Podobne posty

Komentarze