Diskoteket – Diskoteket

Diskoteket - DiskoteketSzwecja – kraj z post punkową tradycją. To tam działały tak wybitne zespoły, jak Memento Mori, Stadion, Viva!, czy Dada 36. Niestety, większość z nich została pominięta i zapomniana (co dziwne, bo swego czasu wspomniane już Memento Mori trafiło nawet do czasopisma Schlager). Na szczęście istnieją zespoły, które kontynuują to, co powstało w latach 80-tych. I choć zdarzają się różne wpadki, a niektóre z nich przynoszą rozczarowanie, zamiast pozytywnych odczuć, są też takie, które sprawiają, że Szwecja nadal potrafi zaskoczyć – nie da się ukryć, że pomaga w tym netlabel AFmusic. 20. marca tego roku pod szyldem wytwórni ukazała się EP-ka grupy Diskoteket.

Pierwsze, co zwraca uwagę to fakt, że muzycy Diskoteket nie kopiują dokonań m.in. The Cure, czy Siouxsie, a jedynie delikatnie się do nich odnoszą i bawią konwencjami “epoki”. Na płycie znajdziemy siedem nagrań, które łączą charakterystyczne goth rockowe granie z elektronicznymi motywami. Warto jednak wspomnieć, że elektronika nie wysuwa się na pierwszy plan, a pojawia dopiero wtedy, gdy trzeba podkręcić tempo nagrania i dodać mu więcej zadziorności. Takiej zadziorności dodaje też głos wokalistki, na przykład w utworze Ge mig ljuset, który jest prawdziwym dynamitem na krążku. Nagranie ujawnia też kolejną zaletę albumu – świetne brzmienie gitar. Brudne i przesterowane, świadomie chaotyczne, cudownie hałasujące. To chyba cecha charakterystyczna Diskoteket, ponieważ podobne rozwiązania słychać od połowy Steg för steg i pod koniec Blå timmen. Niestety, niekiedy zbyt wiele efektów pojawia się na raz i to jedyne, co mogę zarzucić formacji. Mam nadzieję, że kiedy Szwedom uda się nagrać oficjalną, długogrającą płytę, wszelkie niedociągnięcia zostaną wyeliminowane, bo EP-ka wzbudza apetyt.

Diskoteket to bardzo przyjemne wydawnictwo – kolejny podopieczny AFmusic udowadnia, że kapele, które decydują się na granie goth rocka i post punka w XXI wieku, nie muszą bezlitośnie kopiować kultowych projektów, za to potrafią w błyskotliwy sposób wykorzystywać rozwiązania, jakie zostały zaproponowane i łączyć je ze świeżymi pomysłami. Chcę więcej. I nie chcę się rozczarować.

Diskoteket – “Diskoteket” – AFmusic 2009