Der Himmel Über Berlin – Memories Never Fade

Der Himmel Über Berlin - Memories Never FadeDer Himmel Über Berlin to młody zespół pochodzący z Triestu, muzyka jaką grają Włosi to rasowy gothic-rock, nawiązujący do najlepszych dokonań przedstawicieli tego gatunku z przełomu lat 80′ i 90′ ubiegłego stulecia – głównie kapel z Wysp Brytyjskich. Zespół bardzo szybko zwrócił uwagę niezależnej szwajcarskiej wytwórni Swiss Dark Nights zajmującej się promocją muzyki z kręgu falowych, post-punkowych i mrocznych brzmień, która nawiązała współpracę z zespołem czego efektem jest wydany pod koniec 2012 roku debiutancki krążek Der Himmel Über Berlin zatytułowany “Memories Never Fade“.

Po przesłuchaniu kompozycji zawartych na “Memories Never Fade” skojarzenia z takimi kapelami jak Children On The Stun, Witching Hour, czy Every New Dead Ghost same przychodzą do głowy, nie brakuje na tym krążku “pajęczynek” w stylu The Cure, co jest olbrzymią zaletą, ale nie brak też post-Sistersowskiego blichtru. Zespół potrafi zauroczyć słuchacza delikatnym klimatem – mrocznym, magicznym, a co najważniejsze wyważonym – kapeli udało się uniknąć irytującego patosu, dzięki czemu bardzo przyjemnie się słucha ich utworów i to bez żadnych odruchów wymiotnych.

Miarowy, prosty rytm perkusji, histeryczne brzmienie gitary, dudniący bas przędący melodie, niski obsesyjny męski wokal – skąd my to znamy? Chyba już słyszeliśmy podobny schemat nie raz, Der Himmel Über Berlin nie silą się by przecierać na nowo już dawno odkryte muzyczne szlaki, jednak to co robią, robią dobrze i o dziwo brzmi to dość świeżo – kombinują z muzyką, nie kopiują jej, ciekawe aranże i złożone leniwie snujące się melodie robią swoje – chwała im za to! Jako klucz do muzyki Der Himmel Über Berlin można przyjąć nazwę zespołu, która została zapożyczona od tytułu filmu Wima Wandersa – “Niebo Nad Berlinem”, filmu będącego ponurą romantyczną wizją powojennego Berlina stanowiącego tło dla “słodko-gorzkiego” życia mieszkańców tego miasta. Miłośnicy mroczniejszego gitarowego grania w typowo brytyjskim stylu powinni koniecznie zwrócić uwagę na krążek “Memories Never Fade“. “Memories Never Fade” to wyjątkowo udany jak na debiut album, oby zespół w przyszłości poszedł jeszcze krok dalej – trzymam za nich mocno kciuki!

Der Himmel Über Berlin – “Memories Never Fade” – Swiss Dark Nights 2012