Demian Clav – Adrift (Ten Years Before Scardanelli)

Demian Clav - Adrift (Ten Years Before Scardanelli)Demian Clav to projekt muzyczny który zrodził się w 2006 roku w głowie Dominique’a Clavreaul’a – francuskiego muzyka pochodzącego z Nantes. Aktualnie zespół oprócz Dominique’a współtworzą Jean-Charles Wintrebert oraz Jean-Yves Brard. Najnowszym dziełem francuskich bardów jest album „Adrift (Ten Years Before Scardanelli)„, słowo „dzieło” jest w przypadku tak wyjątkowej i specyficznej muzyki jaką wykonuje Demian Clav chyba najodpowiedniejszym słowem.

Muzykę jaką wykonuje Demian Clav można opisać jako coś z pogranicza mrocznej poezji śpiewanej oraz muzycznej awangardy z elementami kojarzącymi się głównie z muzyką klasyczną – wszystko to dzięki użytemu instrumentarium – nie brak tutaj dźwięku wiolonczeli czy klawesynu obok typowo rockowego zestawu czyli gitary, perkusji i basu – zestawu będącego szczyptą soli poprawiającą smak całości.

Szepty, melodyjne deklamacje, budują delikatny chwytający duszę klimat wraz z każdym dopływającym z głośników dźwiękiem, jednak całość jest podszyta niepokojem, nostalgią i melancholią. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek natarczywym patosie, całość pachnie prawdziwą sztuką i jest doskonale wyważona. Na krążku usłyszymy teksty śpiewane zarówno w języku angielskim jak i francuskim – taka różnorodność dla mnie osobiście jest dodatkowym atutem.

Adrift (Ten Years Before Scardanelli)” to swego rodzaju koncept album będący podróżą w świat poezji i obłędu niemieckiego poety ery romantyzmu – Friedrich’a Hölderlin’a, a raczej w świat alter ego Hölderlin’a stworzonego przez wyczerpany psychicznie umysł czyli Scardanelli’ego.

Płyta „Adrift (Ten Years Before Scardanelli)” to wspaniała towarzyszka jesiennych wieczorów przy lampce wina – jej miejsce znajduje się na półce pomiędzy albumami Current 93 oraz The Legendary Pink Dots, w końcu nie samym post-punkiem człowiek żyje. Polecam!

Demian Clav – „Adrift (Ten Years Before Scardanelli)” – Yajna Editions 2013