Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

  1.    Siouxsie & The Banshees
  2.    Alien Sex Fiend
  3.    Bauhaus
  4.    Joy Division
  5.    45 Grave
  6.    Christian Death
  7.    The Cure
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Dazibao – Shems/Soleil

Dazibao - Shems / SoleilNiewiele wiadomo o tym francuskim zespole poza faktem, że powstał w roku 1983 w Paryżu, istniał przez dziesięć lat i zdążył w tym czasie wydać kilka albumów i EP-ek oraz pojawić się na paru składankach. Obecnie jest to grupa nieco zapomniana – nawet przez koneserów francuskiego post-punka. Moim zdaniem zapomniana kompletnie niesłusznie, jako że jest to jeden z najoryginalniej brzmiących zespołów z tamtych rejonów.

Co przesądza o wyjątkowości Dazibao? Przede wszystkim wpływy muzyki Orientu, obecne za sprawą wokalisty – będącego w połowie Marokańczykiem Jamila Saïarha. Dzięki bliskowschodnim melodiom wygrywanym przez gitarę (którą operuje swojsko nazywający się Lucas Zabojnik), masywnie brzmiącej sekcji rytmicznej i różnym dodatkowym instrumentom oraz – przede wszystkim – niezwykłemu, ekstatycznemu, przywodzącym niekiedy na myśl zaśpiewy muezina wokalowi Dazibao stanowczo odstaje od reszty ówczesnych francuskich post-punkowców. Moje ulubione numery z „Shems” to dynamiczne „Hayat” i „Parade”, powolny, „kroczący” „Fe sem” i „Sbar ha bel khel”, będący niczym innym jak zaśpiewanym po arabsku coverem rollingstonesowskiego klasyka „Paint it black”. Utwór ten coverowano już nieskończenie wiele razy, lecz w tej wersji brzmi on nadzwyczaj świeżo i – dzięki wokalowi – egzotycznie.

Nowa fala i muzułmańska egzotyka dają tu zaskakująco spójne i udane połączenie – szkoda, że tak niewiele zespołów zdecydowało się na taką skalę jak Dazibao łączyć w swojej muzyce bliskowschodnie motywy z gitarowym graniem. Tę i inne płyty Paryżan idzie czasem dorwać w śmiesznie niskich cenach na Allegro – polecam więc co jakiś czas ich poszukać, bo naprawdę warto. Nie pomylcie ich tylko z nazywającą się tak samo folkową grupą z Belgii.

Michał Karpowicz

http://www.myspace.com/dazibaomusic

Dazibao – „Shems/Soleil” – Zelig/Bondage Productions 1991

O Autorze

Podobne posty

Komentarze