Zarejestruj się

Please answer the following question

Which bands recorded songs: "Bela Lugosi's Dead" and "Love Will Tear Us Apart"?

  1.    Alien Sex Fiend
  2.    Christian Death
  3.    45 Grave
  4.    The Cure
  5.    Joy Division
  6.    Siouxsie & The Banshees
  7.    Bauhaus
Just select the correct answers among the proposed
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Aya RL – Aya RL (Czerwona)

Kukiza w moim domu słuchano, odkąd pamiętam. Mimo wszystko długi czas nie miałam pojęcia, co to Aya RL, a wyraz „Aya” padał z moich ust jedynie kilka razy, kiedy nie byłam jeszcze w stanie posługiwać się innym, bardziej wyrafinowanym słownictwem. Zaległości nadrobiłam w wieku lat czternastu, a moja miłość do projektu trwa po dziś dzień.

Płyta popularnie nazywana „Czerwoną” to legenda sama w sobie. Taka muzyka nie pozwala na odpoczynek. Zawarte zostało na niej wszystko, co najlepsze w polskim post punku, największą uwagę przyciągają jednak poetyckie teksty. Poetyckie, co nie znaczy, że przesadzone. Doskonale oddają realia, w jakich powstał album. Połączone z surowym brzmieniem i kosmicznymi klawiszami, które pojawiają się rzadko, ale bardzo łatwo je wychwycić, dają dużo do myślenia. Zwłaszcza takim dzieciakom, jak ja, którym nie było dane przeżywać młodości w tamtych czasach. Liryki są też bardzo osobiste, chociażby „Księżycowy Krok” i „Ściana”, jedne z najbardziej znanych nagrań z tego wydawnictwa. Głuchnę w wielkim huku słusznych salw, dławię się słowami, których wstyd, modlę się do bożków obcych mi, takie teksty sprawiają, że zasłuchujemy się w nich nawet, gdy nie mamy takiego zamiaru. Można też odnieść wrażenie, że choć utwory zostały stworzone 23 lata temu to nadal opowiadają o aktualnych sprawach. Warstwa tekstowa doskonale uzupełnia się z dźwiękami – surowymi, „brudnymi”, choć nie agresywnymi. Całość jest w bardzo dobrej jakości i brzmi bardzo charakterystycznie.

Aya RL to dziś kultowy zespół, o którym słyszała większość fanów szeroko pojętej alternatywy. Wątpię jednak, aby choć połowa z nich dokładnie znała dokonania grupy ? a warto, bo to ważna część muzycznej historii naszego kraju.

Aya RL – „Aya RL (Czerwona)” – Tonpress 1985

O Autorze

Podobne posty

Komentarze