Счастливая Смерть – Ещё один день

Счастливая Смерть - Ещё один день (EP; 2017)Warto sięgać po zimną falę ze Wschodu. Może ona spodobać się tym, którzy w muzyce chłodu poszukują nieco bardziej tradycyjnych aranżacji, doceniają brzmienie gitar i rytmiczność „żywej” perkusji”. To wszystko, połączone z naprawdę dobrze zaśpiewanymi tekstami (oczywiście po rosyjsku) znaleźć można w nagraniach tria Счастливая Смерть.

Ten aktywne od 2015 roku zespół ze Smoleńska ma w dyskografii trzy płyty: Demo (EP), wydany w zeszłym roku longplay Анестезия oraz najnowszą epkę Ещё один день, której premiera – wraz z teledyskiem do tytułowego utworu – odbyła się 1 maja.

Najnowsza płyta, podobnie jak wszystkie wydawnictwa grupy dostępna w wersji cyfrowej z możliwością darmowego pobrania („name your price”) w serwisie Bandcamp, to trzy utwory utrzymane w charakterystycznej dla „Szczęśliwej Śmierci” melancholijnej stylistyce. Trzy „kanoniczne” elementy są żywiołem tej muzyki: męski wokal (najlepiej brzmiący w utworze „Виселица / Химера”), wyeksponowany bas i – wspomniana już – „żywa” perkusja.

Счастливая Смерть
Счастливая Смерть (źródło: VKontakte)

Wrażenie ascetyzmu (nieco przypominające nagrania polskiej grupy Schröttersburg), chłód szarego betonu na postsowieckim blokowisku, oraz mistyczna już smoleńska mgiełka – czego chcieć więcej?

Счастливая Смерть – Facebook / Bandcamp / VKontakte